Miasto-Ogród Hellerau | foto © LHD, Christoph Münch

W roku 1909 niemiecki fabrykant mebli Karl Schmidt stworzył na peryferiach Drezna osiedle łączące w sobie możliwości pracy, wypoczynku, rozwoju i kultury, bazując na na pomyśle Ebenezera Howarda, założyciela pierwszych angielskich Miast-Ogrodów.

I tak równocześnie z budową warsztatów meblowych w Hellerau powstało w 1909 r. według planów Richarda Riemerschmida Miasto-Ogród Hellerau, które jest symbiozą dojrzałej architektury zespołu fabrycznego, odpowiadającej najwyższym oczekiwaniom w zakresie warunków pracy, oraz nowoczesnego osiedla ogrodowo-mieszkaniowego.

Centrum kultury stanowił zaprojektowany przez Heinricha Tessenowa Dom Festiwalowy, gdzie w latach 1912–1915 spotykała się corocznie europejska elita kulturalna. Dom Festiwalowy został gruntownie odrestaurowany i od 2006 r. ponownie otwarty. Jego scena prezentuje widowiska sztuki współczesnej, jak Drezdeńskie Dni Muzyki Współczesnej lub Festiwal Sztuki Medialnej CYNETart. Poza tym Dom Festiwalowy jest miejscem pracy i widowisk Teatru Tańca Derevo oraz zespołu Forsythe Company.

OTWARTE: zawsze

ADRES: dzielnica Hellerau | okolice ulic Karl-Liebknecht-Straße, Heideweg, Am Festspielhaus, Heinrich-Tessenow-Weg | GPS: (orientacyjnie)51.112456

DOJAZD: tramwaj lini 8 do przystanku Festspielhaus Hellerau lub Heinrich-Tessenow-Weg

WSTĘP: za darmo

INTERNET: www.hellerau.org (DE)

Google Maps

...