Mleczarnia Pfund96;s Molkerei | foto © Dresdner Molkerei Gebrüder Pfund

Mleczarnia założona przez braci Pfund, w oryginale Pfunds Molkerei, to założona w roku 1880 „Najpiękniejsza mleczarnia świata“ – tak brzmi wpis w księdze rekordów Guinnessa.

Wnętrze sklepu jest wyłożone fantazyjnie ilustrowanymi płytkami w stylu neorenesansowym. Ręczne malowidła na ścianach, posadzce i ladzie wykonał dział artystyczny drezdeńskiej fabryki fajansów „Dresdner Steingutfabrik Villeroy und Boch”.

Założyciel Paul Pfund zaczął sprzedawać świeże mleko w mieście. Posiadał 6 krów. Ich dojenie odbywało się w witrynie sklepowej, tak, aby klienci mogli je widzieć. Dowożone w tamtych czasach mleko ze wsi do miasta często docierało już zepsute, ponieważ nie było odpowiednio chłodzone. Sprzedawanie świeżego mleka krowiego w mieście sprawiło, że Paul Pfund odniósł niebywały sukces

Dziś w starej mleczarni, która działa jak magnes na każdego, kto ją odwiedza, oprócz świeżego mleka oraz ogromnej ilości serów, można kupić mydła, kosmetyki, słodycze na bazie mleka, a także pocztówki, puszki, magnesy i wiele innych. Chętni mogą skosztować na miejscu świeżego mleka oraz wyśmienitych serów. Poziom wyżej znajduje się niemała restauracja, w której można na chwilę usiąść i posilić się przed dalszym zwiedzaniem.

OTWARTE: pon–sob 10.00–18.00 , niedz i święta 10.00–15.00

ADRES: Bautzner Str. 79, 01099 Dresden, TELEFON: +49 (0)351 808080, GPS: 51.063804, 13.759854

DOJAZD: zjazd z autostrady Wilder Mann albo Hellerau, później w kierunku Neustädter Bahnhof, Albertplatz, Bautzner Straße | tramwajem linii 11 do przystanku Pulsnitzer Straße

WSTĘP: wstęp darmowy

INNE: kawiarnia, sklep, toaleta | INTERNET: www.pfunds.de/ (EN | DE)

Google Maps

...