Orangenroute © Schlösserland Sachsen, Cordula Maria Grahl

Odwiedźcie NAJSTARSZĄ POMARAŃCZARNIĘ! Namiętności do roślin cytrusowych uległ król polski i elektor saski August II Mocny i rozpropagował w kraju modę na oranżerie.Od tamtej pory owoce wiecznej młodości zadomowiły się w ogrodach zamkowych i do dnia dzisiejszego można w Saksonii znaleźć ich ślady, np. w Bad Muskau, Pillnitz, na zamku w Lichtenwaldzie, w barokowym ogrodzie Großsedlitz a w Dreźnie na dziedzińcu oraz w Wielkim Ogrodzie Zwingera. Spróbujcie Państwo zgadnąć, ile lat ma najstarsze saskie drzewo cytrusowe, które znajduje się w parku zamku Pillnitz?

Saksońska Kraina Zamków w pomarańczowej gorączce – zapraszamy do naszych królewskich ogrodów w odkrywczą podróż po świecie pomarańczy i tradycji uprawy cytrusów. Owocowy słodki zapach unosi się nad ogrodami Saksonii. Kuszącą słodkość wieczne zielonych drzewek pomarańczowych umiała docenić przede wszystkim arystokracja. Pomarańcze przywędrowały do Europy już w XI wieku i uznawane były za symbol wiecznej młodości. W Saksonii spopularyzował je na początku XVIII wieku August Mocny. Jego słabość do cytrusowych drzewek dała początek tradycji oranżeryjnej w Dreźnie. Ponad 4000 roślin liczyła książęca kolekcja. Podąż z nami śladami drzewek pomarańczowych, które już w epoce baroku musiały pokonywać dalekie odległości i po dziś dzień oczarowują naszych gości swoim egzotycznym pięknem.  

  • Park księcia Pücklera w Mużakowie
  • Pałac & Park Pillnitz
  • Ogród Barokowy Großsedlitz
  • Park Großer Garten Dresden
  • Drezdeński Zwinger
  • Pałac & Park Lichtenwalde

Saksonia w pomarańczowej gorączce na mapie

INTERNET: www.schloesserland-sachsen.de/pl/propozycje-wycieczek/saksonia-w-pomaranczowej-goraczce (PL) | www.schloesserland-sachsen.de/de/ausflugstipps/sachsen-im-orangenfieber (DE)