Drezno / Königstein, 08.05.2018


Dzień dobry,

dzisiaj chcemy podzielić się z Państwem praktycznymi informacjami o twierdzy Königstein oraz ciekawymi wydarzeniami w roku 2018.W weekend 2.-3. czerwca Szwedzi spróbują zdobyć twierdzę Königstein. W sobotę 8. września 2018 roku ponad dwustu umundurowanych artylerzystów zaprezentuje dawną sztukę strzelania z dział i armat. Natomiast tradycyjnie w każdy adwentowy weekend odbędzie się świąteczny jarmark. A jakie tajemnice skrywa najgłębsza studia w Saksonii?

ZDJĘCIA DO POBRANIA W JAKOŚCI DO DRUKU: https://photos.app.goo.gl/2Aw11NiN3vzYR7ZC2

Prosimy o każdorazowe umieszczenie pod pobranymi zdjęciami znaku copyright © Festung Königstein gGmbH oraz nazwiska autora, które znajdą Państwo klikając w ikonę zdjęcia. . Dziękujemy!

Twierdza Königstein nie może się doczekać Państwa odwiedzin!

Życzymy Państwu miłego dnia i pozdrawiamy z Drezna!

Susanne Arens


Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Międzynarodowy marketing Drezno • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 | D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drezno.info (PL) | www.facebook.com/drezno.info | www.twitter.com/DREZNOinfo


Szwedzi zdobywają Königstein | 02.–03.06.2018

Wielka rekonstrukcja oblężenia twierdzy z czasów wojny trzydziestoletniej z ponad 300 uczestnikami. foto © Festung Königstein gGmbH, Thiel PR

W weekend 2.–3. czerwca 2018 ponad tuzin umundurowanych grup rozbije na terenie twierdzy obóz liczący ponad sto namiotów i pokaże zwiedzającym, jak wyglądało codzienne życie żołnierza podczas wojny trzydziestoletniej. Jak gotowało się na otwartym ogniu, czym zajmowali się miecznik albo pancernik i po co szło się do felczera. Na odwiedzających czekają liczne prezentacje, m.in. pokazy pikinierów i muszkieterów, przemarsze z werblami i fanfarami... oraz oczywiście szturm twierdzy z wykorzystaniem armat i muszkietów! Zarówno w sobotę jak i niedzielę o godz. 14.00 odbędzie się godzinne przedstawienie „Szwedzi zdobywają twierdzę”. Ale czy ją zdobędą? Jak było naprawdę? W roku 1639 szwedzkie oddziały przemaszerowały z Pirny w kierunku Czech, twierdza pozostała niezdobyta. Cena wstępu na wydarzenie jest zawarta w regularnej cenie biletu.

Informacje w języku polskim na stronie www.festung-koenigstein.de/pl/szwedzi-podbijaja-koenigstein.html


Kanonada nad brzegiem Łaby | 08.09.2018

Ponad 200 umundurowanych artylerzystów odtworzy wydarzenie z przeszłości i przedstawi obronę twierdzy sprzed 300 lat. | foto © Festung Königstein gGmbH

W sobotę 8. września 2018 na twierdzy będzie strasznie głośno. Ponad 250 umundurowanych kanonierów, znane postaci historyczne, sascy landsknechci oraz pruskie brygady artylerii chętnie pokażą odwiedzającym, jak się strzelało z dział i armat. Trzydzieści wiernych kopii historycznych dział armatnich z okresu od XIV do XIX wieku odda salwy nawet do kilku razy dziennie. Dobosze odegrają porządnego marsza, a historyczny straż zamkowa "Schloßwache 1757 zu Schönburg Glauchau" zademonstruje pokazy musztry i ćwiczeń strzelniczych na placu defilad (Paradeplatz). Królewsko-Saksoński Korpus Inżynieryjny "Königlich-Sächsische Ingenieurkorps 1813" zaprezentuje dawne urządzenia miernicze i zademonstruje, na czym polegała praca saperów. Goście będą mogli zobaczyć jak powstają szkice map oraz jak przeprowadza się pomiary pod baterie armatnie.

Informajce w języku polskim na stronie www.festung-koenigstein.de/pl/event/huk-armat-w-dolinie-laby-2176.html


Jarmark bożonarodzeniowy na twierdzy Königstein | 1.–2.12., 8.–9.12., 15.–16.12., 22.–23.12.2018

Jarmark odbywający się w weekendy na twierdzy oraz w kazamatach | foto © Festung Königstein gGmbH

Historyczno-romantyczny jarmark bożonarodzeniowy na twierdzy odbędzie się w każdy weekend adwentu, czyli w każdą sobotę i niedzielę, początek godz.11.00, koniec o 19.00. Wstęp na jarmark jest darmowy, obowiązuje jednak regularny bilet wstępu na twierdzę.Wszystkie wystawy na twierdzy są w tym czasie czynne, w związku z czym można odwiedzić wszystkie historyczne pomieszczenia. Na terenie twierdzy stanie ponad 70 straganików z wyrobami lokalnych rzemieślników i sprzedawców, z tego jedna czwarta w podziemnych kazamatach. Wstęp na jarmark zawiera się w cenie regularnego biletu wstępu na twierdzę, obowiązuje jednak cennik jak w sezonie letnim.

Informacje w języku polskim na www.festung-koenigstein.de/pl/jarmark-bozonarodzeniowy.html


Nowo otwarta wystawa o drugiej najgłębszej studni w Niemczech | od lutego 2018

Nowo otwarta wystawa o drugiej najgłębszej studni w Niemczech | foto © Festung Königstein gGmbH

Od lutego 2018 odbywa się w Domu Studziennym (Brunnenhaus) nowa wystawa z wieloma interesującymi eksponatami, które wyjaśniają historię studni oraz sposób pozyskiwania wody na twierdzy. Wspomniana studnia liczy sobie 152,5 m głębokości i jest najgłębszą studnią w Saksonii oraz drugą co do głębokości w całym kraju. Jej powstanie w latach 1566 - 1569 zawdzięczamy saskiemu władcy Augustowi Wettynowi, który zlecił budowę studni, aby zapewnić przyszłej twierdzy niezależne dojście do wody. Pracy podjęli się górnicy z Rudaw pod kierunkiem Martina Planera. Ślady górniczych kilofów do dzisiaj widoczne są na ścianach studni. Cena wstępu na tę wystawę zawiera się w regularnym bilecie wstępu na twierdzę.

Informacje o nowej wystawie znajdą Państwop na stronie www.festung-koenigstein.de/pl/dom-studzienny.html


TWIERDZA KÖNIGSTEIN: Informacje dla autokarów 2018

Twierdza Königstein | foto © Festung Königstein

Twierdza Königstein to jeden z ulubionych celów podróży w tym regionie. Łatwo się na nią dostać, wszystkie sprzęty i usługi są na wysokim poziomie. Twierdza jest malowniczo położona w Górach Połabskich a jej sylwetkę widać ze znacznej odległości. Niedaleko stąd do czeskiej granicy oraz do Drezna, serca Saksonii. Każdego roku twierdzę odwiedza pół miliona turystów z całego świata, dzięki czemu twierdza plasuje się w czołówce najczęściej odwiedzanych saksońskich zabytków.

Nowa strona w języku polskim dla organizatorów wycieczek

Twierdza Königstein jest w trakcie tworzenia strony z informacjami dla organizatorów wycieczek. Informacje te będą dostępne w języku czeskim, angielskim, francuskim, rosyjskim oraz polskim pod adresem gruppenreisen.festung-koenigstein.de.

Przyjazd

 • współrzędne: 50° 55' 8'' N, 14° 3' 24'' O
 • ok. 35 km od Drezna
 • z Drezna zjazd do Pirny, po ok. 23 km zjazd B172 z Sachsenbrücke w kierunku Bad Schandau, na rondzie Leupoldishain prosto, po ok. 300 metrach za rondem skręcić w prawo w kierunku twierdzy

Plan twierdzy: Aufzüge = windy, Buswendeschleife = zatoczka dla autokarów, Kasse = kasa, Busparkplatz = parking dla autokarów © Festung Königstein

Parkowanie i wysiadanie z autokaru

 • Autokary mogą podjechać aż pod samą kasę u podnóża twierdzy. Pas dla autokarów znajduje się naprzeciwko kasy i windy. Miejsca wyznaczone do wsiadania i wysiadania z autokaru oznaczone są na biało na asfalcie przed kasą.
 • Bezpośrednio u podnóża twierdzy znajduje się 15 miejsc parkingowych dla autokarów i mniejszych busów. Przed parkingiem dla autokarów znajduje się szlaban. Żetony (tzw. coin) potrzebne do podniesienia się szlabanu można otrzymać uiszczając opłatę u kasy.
 • Opłata parkingowa (za żeton) to 10 € dla autokarów oraz 5 € dla mniejszych busów. Czas parkowania to 4 godziny.
 • Turyści mogą korzystać z windy osobowej oraz towarowej (max. 60 osób w jednej windzie). Windy działają cały rok. Ponadto między kwietniem a październikiem kursuje winda panoramiczna, oferująca wspaniałe widoki.
 • Twierdzę można także zdobyć pieszo w czasie ok. 10 minut (wzniesienie wynosi 22%)

Usługi dla zwiedzających w języku polskim

Zestawienie wszystkich informacji w języku polskim i pozostałych językach o twierdzy Königstein: www.drezno.info/2376 

 • darmowy plan twierdzy
 • plan twierdzy z krótkimi objaśnieniami za 1 euro
 • teksty wystaw
 • książka o historii twierdzy
 • strona internetowa w języku polskim
 • audioprzewodnik – w cenie 3 € wraz ze specjalnym planem twierdzy w języku polskim.

Audioprzewodnik do dyspozycji w różnych językach

Plan twierdzy dołączany do audioprzewodnika dla dorosłych i dzieci © Festung Königstein

Oprócz polskiego audioprzewodniki są dostępne również w następujących językach: niemiecki, czeski, angielski, francuski, rosyjski, włoski, hiszpański, japoński. Do urządzenia dodawany jest plan twierdzy z zaznaczonymi stacjami audioprzewodnika. Najważniejsze 14 z 60 punktów zwiedzania jest wyraźnie zaznaczone na planie. Odwiedzający mogą poruszać się po twierdzy dowolnie, nie muszą podążać wyznaczoną trasą. Przy zwiedzaniu grupowym istnieje możliwość zamówienia audioprzewodników z wyprzedzeniem. Wystarczy je odebrać przed zwiedzaniem w sklepie muzealnym w budynku Alte Kaserne i zostawić kaucję. Zamówienia audioprzewodników: punkt informacyjny +49 35021 64-607

Zwiedzanie bez przewodnika

Twierdzę można zwiedzać samemu, tj. bez przewodnika. Dodatkowo zwiedzanie twierdzy w języku polskim i innych językach.

Specjalne zwiedzanie z przewodnikiem po polsku i w innych językach (13 € za osobę, od 20 osób)

W ofercie twierdzy zwiedzanie w języku polskim dla grup (w cenie biletu zawiera się wstęp na twierdzę, wszystkie wystawy + zwiedzanie FESTUNG KOMPLET z przewodnikiem, czas trwania 60-90 minut + dowolny czas pobytu na twierdzy). Pozostałe języki: niemiecki, angielski, francuski, czeski i rosyjski. Odwiedzający w ramach oprowadzania mają możliwość zobaczyć wnętrza budynków, które nie są dostępne dla turystów indywidualnych, takich jak podziemne kazamaty czy piwnica z ogromną beczką na piwo. Mogą również zajrzeć do wnętrza studni głębokiej na 152,5 m. Cena dla grupy do 20 osób to 260 € i dodatkowe 13 € za każdą kolejną osobę dorosłą. Max. 40 osób). Od 01.04.2019 cena wynosić będzie 280 € za 20 osób plus 14 € za każdą dodatkową osobę (max. 40 osób). Formularz zgłoszenia grupy do pobrania ze strony www.festung-koenigstein.de/pl/oprowadzanie.html. Rezerwacji oprowadzania dokonać można również pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie +49 (0)35021 64-607 lub faksem +49 (0)35021 64-609

Płatność

 • gotówką
 • Kartami płatniczymi EC-, VISA-, MASTER-, MAESTRO,- JCB-Card (oprócz kasy obok windy)
 • Możliwość wystawienia faktury (z wypełnionym voucherem: adres, produkt, ilość osób, data, podpis)

Lista wystaw

Niektóre z wystaw są czynne w lecie między 10:00 i 18:00. Informacje na ten temat na stronie internetowej lub na miejscu. | Lista wystaw w języku polskim na www.festung-koenigstein.de/pl/wystawy.html

Ważne numery telefonów na twierdzy

 • Punkt informacyjny: +49 35021 64-607
 • Kasa: +49 35021 64-623
 • Serwis gastronomiczny: +49 35021 64-444

Restauracje

Spółka z o.o. Restauration Festung Königstein GmbH | telefon +49 35021 64- 444 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. | Lista oraz opis restauracji a także kalendarz wydarzeń w jęz. niemieckim na www.festung.com

Sanitaria

 • Od kwietnia do października - płatna toaleta bezbarierowa przy wejściu do twierdzy
 • Całoroczne - bezpłatne bezbarierowe toalety znajdują się w budynkach „Alte Kaserne“ (Stare koszary) oraz „Torhaus“, a także w restauracji „Offizierskasino“ (Kasyno Oficerskie)

Bilety wstępu

Zniżki dla grup od 15 osób wzwyż - viz artykuł "Główne informacje o twierdzy". Wstęp wolny dla przewodnika wycieczki oraz kierowcy autokaru. Bilety wstępu i opłata za oprowadzanie nie zawierają podatku VAT.


Plan może ulec zmianie.


Twierdza Königstein | Festung Königstein


Pevnost Königstein © ProCopter

Twierdza Königstein liczy sobie ponad 400 lat i króluje pośród krajobrazu Saskiej Szwajcarii i Gór Połabskich. To jedyny przykład tego typu europejskiej architektury fortyfikacyjnej, który działa jak magnes i przyciąga każdego roku setki tysięcy turystów z całego świata. 

Jak zdobyć twierdzę? Ułatwią to dwie windy oraz parking położony nieopodal. Twierdza króluje na wysokości 247 metrów nad poziomem Łaby i składa się z ponad 50 imponujących budynków o przeznaczeniu wojskowym z okresu renesansu, baroku i XIX wieku. Do tego dochodzi rozległy park, który sprawia, że pobyt na twierdzy jest naprawdę przyjemny. Powierzchnię twierdzy można porównać do 13 boisk piłki nożnej. Co może zachwycić zwiedzających? Najstarsze zachowane w Niemczech koszary wojskowe (1589/90), pierwszy w Saksonii kościół garnizonowy (1676) oraz najgłębsza w tym regionie studnia, głęboka na 152,5 metra. Pierwszą pisemną wzmiankę o grodzie znajdującym się kiedyś w miejscu twierdzy datuje się na 1233 rok. W dokumencie sporządzonym przez czeskiego władcę Wacława I został wspomniany pewien "Burgrabia Gebhard ze Steinu". Średniowieczny gród był bowiem częścią Królestwa Czech aż do czasów zawarcia traktatu w Chebie w roku 1459.

WIDOK ZAPIERAJĄCY DECH W PIERSIACH: wzdłuż murów twierdzy wiedzie ścieżka panoramiczna, o łącznej długości 1,7 km, a rozpościerający się z niej widok na Saską Szwajcarię, wschodnie Rudawy oraz Drezno zapiera dech w piersiach.

Twierdza Königstein

GODZINY OTWARCIA: kwiecień – październik dziennie od 9:00 do 18:00 | listopad – marzec dziennie od 9:00 do 17:00 | kasy biletowe kończą pracę godzinę przed zamknięciem twierdzy! 24 grudnia zamknięte | 31 grudnia czynne do godziny 15:30

UWAGA - wystawa stała "In Lapide Regis" będzie nieczynna w dniach od 14.01.2019 do 02.02.2020 roku. Pozostałe wystawy w tym okresie będą czynne. W dni te obowiązuje niższa opłata wstępu, 7 € dla dorosłych, dla dzieci do lat 16 wstęp wolny.

ADRES: Twierdza Königstein, 01824 Königstein (Saksonia) | GPS: 50.91950309928832, 14.056603173706094

DOJAZD: SAMOCHODEM OSOBOWYM: A4 ze Zgorzelca do Lichtenbergu (zjazd 85-Pulsnitz) – tam na S95, po ok. 80 km zjazd na S177 do Pirny, po ok. 23 km zjazd B172 z Sachsenbrücke do celu "Festung Königstein" | KOLEJKA PODMIEJSKA S- Bahn: Linia S1 Dresden – Königstein – Schöna, do Königstein (Sächsische Schweiz) AUTOBUS: Linia 241 Kirnitzschtal-Linie: Pirna – Königstein – Hinterhermsdorf | STATKIEM PAROWYM (Dresden – Königstein – Bad Schandau) | KOLEJKA pomiędzy parkingiem poziomowym u podnóża twierdzy a twierdzą

PARKING: U podnóża twierdzy znajduje się parking poziomowy "Parkhaus". Odległość do windy na twierdzę to ok. 10 minut pieszo. Od kwietnia do października na odcinku kursuje mała kolejka, za którą się płaci. Miejsce parkingowe na 4 godziny to koszt rzędu 5,50 €, cena za cały dzień to 7,50 €. Opłatę za parking należy uiścić przed opuszczeniem parkingu. Czas pomiędzy zapłatą a opuszczeniem parkingu nie może przekroczyć 30 minut. Parking jest czynny cały rok, 24 h na dobę. Motocykliści parkują za darmo, za drobną opłatą mogą zostawić kaski w specjalnych szafkach. Więcej informacji pod adresem www.koenigstein-sachsen.de/de/Tourismus/Touristinfo-Parkhaus-Festung-Koenigstein (DE).

PARKING PRZED TWIERDZĄ DLA AUTOKARÓW – opłata za parking dla autokarów 10 euro, dla busów 5 euro.

WSTĘP – upoważnia do używania windy oraz wstępu na wszystkie wystawy. Brak zniżek dla emerytów. https://www.festung-koenigstein.de/pl/godziny-otwarciaceny-wstepu.html

Sezon zimowy 1.11.2019–31.12.2019 dorośli 10 €, bilet ulgowy 7 €, grupy od 15 osób 9 €,  -- Polski audioprzewodnik 3 € (do dyspozycji też inne języki) | Do każdego audioprzewodnika za 3 € jeden audioprzewodnik dla dzieci (6-12 lat) za darmo

WSKAZÓWKA: na zwiedzanie twierdzy potrzeba co najmniej 2 godzin. Dla tych, którzy podczas zwiedzania twierdzy nie zdążyli wszystkiego zobaczyć: zakupiony bilet wstępu upoważnia do jeszcze jednego wejścia na twierdzę w czasie 7 dni od daty zakupu biletu. Wystarczy przed opuszczeniem twierdzy zarejestrować się pokazując dowód tożsamości w punkcie informacyjnym w budynku Brunnenhaus (Dom Studzienny) lub w kasie.

GASTRONOMIA: restauracja "Napoleonküche" (Kuchnia Napoleona) w ogrodzie latem, restauracja "Offizierskasino" (Kasyno Oficerskie) całorocznie, historyczna knajpa "Zum Musketier" (Pod Muszkieterem), piekarnia, restauracja "In den Kasematten" (W kazamatach). Rezerwacje dla grup, informacje na www.festung.de (DE) | www.facebook.com/festungkoenigstein (DE)

WYPOSAŻENIE: winda osobowa (całoroczna), winda z widokiem panoramicznym (kwiecień–październik), sklepik muzealny, stojaki na rowery, zamykane szafki przy wejściu do twierdzy, psy tylko na smyczy (zakaz wprowadzania psów do wnętrz i wystaw) | Możliwość noclegu: pensjonat oraz domki letniskowe przy twierdzy w domu Brunnenhaus

BEZBARIEROWOŚĆ: plan tras dla osób niepełnosprawnych oraz wszystkich usług dostępny w kasie. Trasa bezbarierowa to ok. 2 km dookoła twierdzy wzdłuż murów wewnętrznych, z wystarczającą ilością miejsca dla wózków inwalidzkich oraz z wieloma punktami widokowymi a także z wyznaczonymi trasami, które nie są przeznaczone dla wózków inwalidzkich. Również większość wystaw jest bezbarierowa. | Przy windzie panoramicznej znajduje się wielki model twierdzy dla osób niewidomych. | Osoby niepełnosprawne (z odpowiednią legitymacją) mogą bezpłatnie zaparkować w bezpośredniej odległości od kasy (wejście na twierdzę). Do dyspozycji są także windy i toalety dla osób niepełnosprawnych. Bilety ulgowe lub darmowy wstęp dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, darmowy wstęp dla psów-opiekunów. | Uwaga: osoby na wózku inwalidzkim powinny zabrać ze sobą opiekuna. Ze względu na historyczny charakter twierdzy powierzchnia czasem może być nierówna bądź stroma. Plan ciężko dostępnych tras do dyspozycji w kasie (po niemiecku, przekład legendy patrz niżej). | Plan trasy dookoła twierdzy dla osób na wózku inwalidzkim do pobrania jako plik pdf w języku niemieckim, 1 MB: www.festung-koenigstein.de/files/festung-koenigstein/downloads/FK-Rollstuhl-Rundgang.pdf) Legenda (przekład): budynki i trasy oznaczone kolorem zielonym: trasy dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich | symbol róży wiatrów: punkty widokowe bądź miejsca z dobrym widokiem na krajobraz oraz z informacjami o okolicy | trasy niebieskie: odcinki o mocno pod górkę bądź z górki (22%)

USŁUGI PO POLSKU: Audioprzewodnik (w języku polskim lub innym dostępnym języku) 3 € | Audioprzewodnik dla dzieci (polski lub w innym języku) | Polski przewodnik po uprzednim zgłoszeniu się | polski blog www.drezno.info/koenigstein

ULOTKA PO POLSKU: krzyżówka | plan twierdzy | krótkie wyjaśnienia dot. trasy | ulotka

www.festung-koenigstein.de (CZ | DE | EN | PL | RU) | www.facebook.com/BergfestungKoenigstein (DE) | www.drazdany.info/koenigstein (CZ) | www.drezno.info/koenigstein (PL)

 

DE: Festung Königstein


WYDAWCA

Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Międzynarodowy marketing Drezno • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 | D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drezno.info (PL) | www.facebook.com/drezno.info | www.twitter.com/DREZNOinfo

NIE WYSYŁAĆ?

W przypadku, jeśli nie są Państwo zainteresowani naszymi informacjami, prosimy o odpowiedź zwrotną na ten adres e-mail o treści "NIE WYSYŁAĆ".

Naszym celem jest informowanie o wydarzeniach tylko tych, którzy faktycznie się tym interesują. Będziemy Państwu bardzo wdzięczni, jeśli polecicie nas swoim kolegom po fachu, których interesuje turystyka oraz tematyka, której się poświęcamy.