Luterański kościół Marii Panny w Dreźnie jest uznawany za jeden z najważniejszych barokowych zabytków w Niemczech | foto © LHD, Frank Exß

Kościół Marii Panny jest uznawany za najważniejszy symbol Drezna. Został on zbudowany w latach 1726–1743 przez Georgea Bähra i jest uważany za najważniejszą protestancką budowlę sakralną w Niemczech oraz za jedno z najważniejszych dzieł europejskiej architektury. Podczas bombardowania Drezna w roku 1945 został zburzony i przez wiele lat jego ruiny były przestrogą dla kolejnych pokoleń. W latach 1994–2005 kościół Frauenkirche został odbudowany, częściowo z oryginalnych kamieni dawnej budowli. We wspaniałym barokowym wnętrzu kościoła, otoczonym pięcioma poziomami empor, odbywają się nabożeństwa i koncerty.

Widok na zamek Rezydencyjny z krużganków Zwingeru © foto Frank Exß (DML-BY)

Zamek Rezydencyjny, stojący w sercu drezdeńskiego Starego Miasta, jest miejscem powstania i centralnym punktem Państwowych Zbiorów Dzieł Sztuki w Dreźnie. Wraz z otwarciem w roku 2006 historycznego Zielonego Sklepienia zamek Rezydencyjny stał się celem turystów z całego świata.

 Albertinum | foto © SKD

Gmach Albertinum mieści obecnie drezdeńskie muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki. Sama budowla powstała w latach 1559-1563 i służyła jako zbrojownia. Nazwę Albertinum budynek uzyskał po przebudowie na muzeum w XIX wieku, ku pamięci Alberta I Wettyna. Nowe Albertinum po przebudowie prezentuje sztukę od romantyzmu do współczesności. Położone jest na wschodnim krańcu najdłuższego tarasu Europy - Tarasu Brühla.

Wewnątrz budynku znajduje się obecnie Galeria Nowych Mistrzów oraz zbiory rzeźb. Galeria Nowych Mistrzów otwiera wystawę pracami znakomitego niemieckiego przedstawiciela romantyzmu, Caspara Davida Friedricha. Oprócz tego można zobaczyć prace malarzy romantycznych, francuskich i niemieckich impresjonistów, Claude'a Moneta, Edgara Degasa czy Maxa Liebermanna. Albertinum jako całość łączy malarstwo z rzeźbą, romantyzm z nowoczesnością, wschód z zachodem, przeszłość z teraźniejszością i przyszłością.

 Dworek Myśliwski (Jägerhof) | foto © SKD

Dworek myśliwski Jägerhof to najstarsza budowla drezdeńskiej dzielnicy Neustadt, wzniesiona z końcem XVI stulecia jako czteroskrzydłowy kompleks w stylu renesansowym. Jägerhof stanowił dworek myśliwski księcia elektora. W latach 1830–1877 dworek służył jako koszary kawalerii, następnie budynek - z wyjątkiem zachodniego skrzydła - wyburzono, od 1913 r. budynek mieści Muzeum Saksońskiej Sztuki Ludowej.

Mury Jägerhofu skrywają elementy saksońskiej, często naiwnej sztuki ludowej. Oprócz tego w budynku znajduje się jedna z największych kolekcji lalek na świecie. Zwiedzający mogą przyjrzeć się tradycyjnemu snycerstwu prosto z niemieckiego pasma gór Rudaw, łużyckiemu tkactwu lub strojom ludowym Łużyczan. Do najważniejszych i zarazem najcenniejszych eksponatów muzeum zaliczają się postaci, figurki i pozostałości z mechanicznych teatrów miniaturowych pochodzących z XIX wieku. Dworek Myśliwski jest częścią Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie.

Katedra Hofkirche | foto © drazdany.info

Katedra Świętej Trójcy, nazywa również Katedrą Dworską, to jedna z największych nowożytnych budowli sakralnych na terenie Saksonii. Wybudowana w latach 1738–1754 w stylu barokowym przez włoskiego architekta Chiaveriego jako katolicka Katedra Dworska na polecenie Augusta III Sasa. Świątynia jest usytuowana nieopodal rezydencji Wettynów na Starym Mieście w centrum Drezna.

Podczas nalotu na Drezno w lutym 1945 roku kościół uległ zniszczeniu. Odbudowa trwała do 1965 roku. W roku 1980 Kościół Dworski otrzymał nową nazwę: Katedra biskupstwa drezdeńsko-miśnieńskiego. Wnętrze katedry jest bardzo monumentalne. Do najważniejszych elementów należą: ołtarz z białego marmuru wzbogacony bronzową ornamentyką, rokokowa ambona dłuta Balthasara Permosera, obraz ołtarzowy przedstawiający scenę Wniebowstąpienia Chrystusa pędzla Antona Raphaela Mengsa oraz organy sławnego Gottfrieda Silbermanna. W krypcie kościoła znajdują się grobowce Wettinów oraz srebrna kapsuła z sercem polskiego króla, Augusta Mocnego.

Niemieckie Muzeum Higieny | foto © Deutsches Hygiene-Museum, Oliver Killig

Niemieckie Muzeum Higieny znajduje się nieopodal placu Pirnaischer Platz i parku Großer Garten. Historia Niemieckiego Muzeum Higieny sięga roku 1911, kiedy to w Dreźnie odbyła się I Ogólnoświatowa Wystawa Higieny. Cieszyła się ona wielką popularnośćią - podczas jej zaledwie kilkumiesięcznego trwania Drezno odwiedziło ponad 5 milionów zwiedzających z całego świata. Wydarzenie to było impulsem do stworzenia instytucji, która szerzyłaby zagadnienia związane ze zdrowiem człowieka. Gmach muzeum zaprojektowany został przez architekta Wilhelma Kreisa. Głównym inicjatorem przedsięwzięcia był jednak niemiecki przemysłowiec Karl August Lingner, dla którego temat higieny i szerzenia wiedzy na jej temat był szczególnie ważny.

Panometr Asisiego | foto © drazdany.info

W dzielnicy Drezna Reick znajduje się stary gazometr, wybudowany w latach 1908-1909 przez drezdeńskiego architekta Hansa Erlweina. W roku 2006 Yadegar Asisi, artysta i architekt z Wiednia umieścił wewnątrz tego okrągłegu budynku swoją instalację artystyczną i nazwał ją Panometer ("pano" od panoramy, "meter" nawiązuje do nazwy "Gasometer", czyli gazometru).

Taras Brühla (Brühlsche Terrasse) | foto © LHD, Frank Exß

Tarasy Brühla (niem. Brühlsche Terasse) nazywane również "Balkonem Europy" to promenada spacerowo-widokowa, rozciągająca się na północ od placu Neumarktu i położona bezpośrednio nad rzeką Łabą.

Tarasy Brühla znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie głównych atrakcji i zabytków w Dreźnie. Zostały wzniesone na pozostałościach po umocnieniach miejskich. Na tarasy wychodzą bezpośrednio wejścia i fasasady Akademii Sztuk Pięknych, Albertinum i Sądu Najwyższego Saksonii.

Zwinger  © foto Frank Exß (DML-BY)

W muzeum Zwinger prezentowane są zbiory porcelany a Salon Matematyczno-fizyczny skrywa światowej sławy historyczne zegary i przyrządy naukowe, do których należą kule ziemskie i niebieskie globusy, fascynujące przyrządy optyczne, astronomiczne i geodezyjne do obliczeń, rysowania i określania długości, masy, temperatury i ciśnienia atmosferycznego. W przyległej budowie Semperbau znajduje się światowej sławy Galeria Obrazów Starych Mistrzów.

Alternatywna scena kulturalna – Zewnętrzne Nowe Miasto | foto © drazdany.info

Alternatywna scena kulturalna dzielnicy Zewnętrznego Nowego Miasta (niem. Äußere Neustadt) to bez wątpienia najbardziej oryginalna dzielnica Drezna. To tutaj znajdują się najlepsze knajpki, najpopularniejsze kluby i oryginalne sklepiki. To również dzielnica zamieszkiwana przez obcokrajowców, hipsterów, hippisów, ale przede wszystkim studentów, choć nie brakuje też rodzin z dziećmi.